O klubu

Historie IOGKF v České republice

Při pohledu do minulosti na historii IOGKF v ČR, zjistíme, že počáteční impulz byl dán Jaroslavem Valentou a MUDr.Petrem Syrovátkou, kteří působili v klubu karate v Jindřichově Hradci, a kteří se jako první v ČR rozhodli kontaktovat Morio Higaonnu Senseie s žádostí o přijetí do IOGKF. V roce 1998 oslovili Senseie Morio Higaonnu s přáním jej navštívit a seznámit se stylem tradičního okinawského goju ryu karate dó IOGKF nejen v teoretické rovině, ale také praktickým cvičením.
Žádost byla kladně přijata a oba zmínění zástupci ČR byli následně na to pozváni na týdenní Gasshuku (tréninkový camp)v Belgii v červenci 1999, kde Morio Higaonna Sensei vyučoval osobně. J. Valenta ( tehdy 2 Dan) a Mudr. P. Syrovátka (1 Dan) tedy ani na chvíli neváhali a za doprovodu Pavla Hrebičíka (1 Kyu) a Jaroslava Sychry (1 Kyu). vyrazili do místa Gasshuku v Herentals v Belgii.

Gasshuku v Belgii - jeho přátelská atmosféra, vynikající fyzicky náročné tréninky a zejména mistrovství Morio Higaonny Senseie, ale i dalších starších instruktorů IOGKF, udělalo na českou skupinu velmi silný dojem. Po zjištění, že přechod na IOGKF nebude organizačně a technicky tak náročný jak se původně zdálo, bylo rozhodnuto. J. Valenta s Mudr. P. Syrovátkou požádali oficiálně na meetingu, za účasti všech přítomných zástupců z Evropy, vedení IOGKF o zařazení České republiky mezi členy IOGKF. Vedením IOGKF bylo žádosti vyhověno a bylo rozhodnuto, že se tímto ČR stává na dobu 2let přidruženým členem IOGKF a Jaroslav Valenta jejím oficiálním reprezentantem.

Po návratu do ČR začala tato „belgická“ skupina v čele s J. Valentou v ČR IOGKF vyučovat a poprvé veřejnosti předvedla charakteristické formy cvičení tradičního okinawského goju ryu karate dó, které do té doby v ČR nebyly známé, například cvičení s tradičními pomůckami Hojo Undo, otužovací cviky Kote Kitae a Ude Tan Ren, zápasy Kakie a Iri kumi, tradiční pojetí cvičení Kat a jejich sebeobraných aplikací Bunkai a řadu dalších zajímavých metod cvičení , které se čs.zástupci naučili v Belgii. Předvedení stylu IOGKF pod vedením J. Valenty a Mudr. P. Syrovátky proběhlo také mimo jiné i na Budo show v Praze (2000) a v Brně (2002) a také při mnohých společných tréninkových setkáních a seminářích s představiteli goju ryu a jiných stylů karate v ČR.

J.Valenta, Mudr. P. Syrovátka a jejich studenti – J. Sychra a Mvdr.E. Král se hned následující rok 2000 vypravili na další týdenní Gasshuku IOGKF s Morio Higaonnou Senseiem – tentokrát do švédského Stockholmu, kde si opět skvěle zacvičili a mnohé se naučili. Jaroslav Valenta kromě toho zde také absolvoval i „školení - seminář„ pro zkušební komisaře z technik a kata IOGKF pod vedením Leona Pantanovitce 7 Dan z Izraele. Jako výstup z tohoto semináře J. Valenta vypracoval první a doposud platný Zkušební pořádek IOGKF v ČR, který vychází z celosvětově platného Syllabusu IOGKF. V ĆR byl pak J. Valenta ostatními svazy uznán jako jediný oprávněný Zkušební komisař IOGKF v ČR, s tím že jím udělené stupně byli a jsou ostatními čs. svazy plně uznávány.
V následujících letech vyjížděli zástupci IOGKF v ČR v čele s J. Valentou pravidelně na další týdenní evropské Gasshuku s Morio Higaonnou Senseiem po celé Evropě – Itálie 2001, Holandsko 2002, Portugalsko 2002, Německo 2003, Francie 2006, Anglie 2007, Polsko 2008, Švédsko 2009, kde se zdokonalovali ve cvičení a poznávali nové přátele... Čeští zástupci se snažili co nejvíce naučit a tak se vydávali i na kratší – víkendové Gasshuku za jinými staršími instruktory IOGKF např - Německo 2000 sensei Itaru Kuramatsu 7 Dan a na mnoho dalších akcí.

Z organizačních důvodu a z formální potřeby administrativního zaregistrování cvičenců IOGKF v ČR, byla v roce 2001 založena organizace CAOGK, která v té době zastřešila všechny tehdejší členy IOGKF v ČR. V té době Česká republika, po dvouleté čekací době, obdržela status plného člena IOGKF se všemi právy a povinnostmi (na Gasshuku v Itálii 2001) a současně vedení IOGKF pověřilo opětovně vedením a zastupováním IOGKF v ČR mandanta Higaonny senseie Jaroslava Valentu.
Od tohoto okamžiku také začala intenzivní spolupráce se zahraničními instruktory IOGKF, kteří na pozvání Jaroslava Valenty začali pravidelně dojíždět do ČR a vyučovat zde IOGKF – sensei Itaru Kuramatsu (7.dan), sensei Ernie Molyneux (7.dan), sensei Roy Flatt (7.dan), sensei Linda Marchant (6 Dan). Při těchto Národních Gasshuku pak probíhalo i přezkoušení členů čs.IOGKF na mistrovské stupně – dany.

Od roku 2004 se začali v ČR učit styl IOGKF mimo jiné i zástupci oddílů karate a kobuda ze slovenské Bratislavy a od roku 2006 i z Trenčína, které IOGKF inspirovala, a kteří dosáhli po vzájemné spolupráci a díky vlastní píli potřebných znalostí a dovedností k absolvování mistrovských zkoušek, po jejichž úspěšném provedení se osamostatnili a získali vlastní zastoupení IOGKF na Slovensku.

J. Valenta a M. HigaonnaRozšiřování IOGKF v ČR od roku 1999 až do roku 2011 probíhalo poklidně, zakladatelům IOGKF v ČR J. Valentovi a Mudr. P. Syrovátkovi šlo zejména o pečlivý výcvik všech studentů a taktéž užší skupiny budoucích klubových instruktorů, kteří by také navštěvovali senseie Morio Higaonnu a co nejvíce se od něho naučili. Poté by pak vyučovali ve svém mateřském dojo v J. Hradci a pomáhali by tak zakladatelům rozšiřovat umění Higaonny Senseie v ČR.

Od roku 2011 dochází k významným změnám a to jak ve světovém IOGKF tak i v ČR. Velkou a nečekanou změnou bylo to,že další zastoupení IOGKF v ČR obdržel od IOGKF na vlastní žádost pan J. Kulik. Od tohoto okamžiku začaly v ČR působit dva na sobě nezávislé subjekty zastupující IOGKF – a to organizace zakladatele IOGKF v ČR Senseie Valenty KARATE J. HRADEC OKINAWA GOJU RYU DOJO, a nově i spolek pana Kulika (CAOGK). Další významnou změnou bylo to, že v roce 2012 předal Higaonna Sensei posici hlavního instruktora IOGKF Nakamura Tetsuji Sensei 7 Dan, který se tímto stal vůdčí osobností IOGKF. Smutnou událostí pak bylo to, že v roce 2014 Higaonna Sensei bohužel vážně onemocněl a vzhledem ke své nemoci přestal cestovat a vyučovat. Dalším zlomem a zásadní změnou se pro dojo pana Valenty pak stává rok 2017, kdy se na základě rozhodnutí celého dojo rozhodl po téměř 20-ti letech spolupráce definitivně ukončit členství v IOGKF a odejít.